Jízdní řády

 

Jízdní řády mohou mít různou podobu. Jde o dokumenty, které popisují dopravní spoje na určitých linkách a tratích, kdy odjíždějí, kam jedou, a časový plán cesty. V jaké podobě existují? Tradiční jsou tištěné jízdní řády, ve formě sešitů, knih nebo listů, dále jsou to informativní tabule, tištěné, mechanické či elektronické. Dnes asi nejpopulárnější formou, jak zjistit autobusové a vlakové spojení a jízdní řády mhd, je internetová (online) podoba jízdních řádů. Na internetu nejlépe zjistíte všechny možné varianty cestování, spojů, časy odjezdů a příjezdů, přestupy, výluky, změny a další informace. I jízdenky se stále častěji nakupují nebo rezervují online.

Jaké typy jízdních řádů existují?

Linkové: autobusy jízdní řády

Traťové: vlaky jízdní řády

Souhrnné: dnes ne příliš rozšířené, nahrazuje je elektronický systém

Zastávkové: může jít o linkový, traťový nebo řád městské hromadné dopravy, například jízdní řády mhd Praha. Zahrnovat může spoje tramvají, metra, trolejbusů, nebo třeba lanové dráhy.

Oblastní: řády souhrnně obsahující spoje v dané oblasti (regionu, města, státu), bývají v knižní nebo tištěné podobě

Elektronické: Dnes asi nejčastěji využívané. U nás je zástupcem především propracovaný a stále se vylepšující systém IDOS, který je elektronickým celostátním informačním systémem o jízdních řádech. K jeho použití potřebujeme přístup na internet, lze také stáhnout jako aplikace, například do chytrého telefonu, v tom případě mít v danou chvíli internet k dispozici nemusíme. Vznikl na základě pověření ministerstvem, pracuje na základě klasických jízdních řádů, ovšem je obohacen o řadu prvků, které umožňují snadné vyhledávání, koupi jízdenek online, aktualizaci údajů, informace o ceně, délce trasy (čas i vzdálenost), přestupy. Najdete zde informace o spojích vlakových i autobusových, jízdní řády mhd i letecké spoje.

Jízdní řády vlaků

Čd jízdní řády vlaků si můžete zjistit na nádražích, ve formě informačních tabulí, tištěných řádů nebo otočných papírových řádů. I zde je ale mnohem výhodnější, máte-li právě přístup na internet, vyhledat si možnosti železniční osobní dopravy na internetu. Na stránkách českých drah nebo v systému idos přehledně najdete vyhovující spoje, informace o jízdném, případné výluky nebo možnosti přepravy zavazadel.

Vyhledat spoj a čd jízdní řády vlaky můžete těmito způsoby: chytrým mobilním telefonem (mobilní web ČD), přes internet (oline jízdní řád), na počítači (jízdní řád zdarma ke stažení), mobilním telefonem (prostřednictvím informační SMS), telefonicky (linka ČD), e-mailem. Dále máte možnost spoj najít v knižním, traťovém nebo kapesním české dráhy jízdním řádu. Jednou z možností je informovat se na stanicích a u průvodčího.

Informace o krátkodobých omezeních provozu samozřejmě nemohou klasické a tištěné vlakové jízdní řády poskytnout, někdy ani ty elektronické. Informace o výlukách a omezeních získáte od zaměstnanců českých drah na nádražích a ve vlacích, telefonicky, emailem, a někdy jsou zahrnuty i v elektronickém informačním systému idos nebo na stránkách českých drah. Mimořádné události na trati a výluky jsou zde popsány, hned, jak je to možné, abyste je mohli ve svém cestovním plánu zahrnout.

Vyhledat spoje na internetu můžete i v rámci soukromých dopravců, jako je RegioJet (Student Agency) nebo Leo Express. Zde je online rezervace a nákup jízdenek nejvýhodnější možností.

Jízdní řády autobusů

Orientovat se v linkovém jízdním řádu autobusů může být někdy obtížné. V některých situacích je problém rozluštit drobné písmo, někdy jsou papírové řády strženy nebo poškozeny. Autobusové jízdní řády v elektronické podobě tyto potíže nepřinášejí. Vyhledat si autobusový spoj na idos.cz je snadné, stejně jako u vlaku nebo mhd. Zadáte údaje o místě odjezdu a o tom, kam chcete jet. Objeví se případné přestupní zastávky, čísla linek, odkud autobus odjíždí, jaká můžete mít zavazadla, možnost koupě jízdenky, a další informace. Dobrým způsobem je i možnost použití mapy. Stačí kliknout na tlačítko Mapa, a zde si najít místa odkud jedete a kam jedete. Systém vám pak najde sám všechna možná spojení. Na idosu si odfiltrujete autobusové spoje, nebo vyhledáváte v dalších variantách (vlaky a autobusy, vlaky, autobusy a mhd, pouze konkrétní mhd a další možnosti).

Určitě vás budou zajímat student agency autobusy jízdní řády, pokud chcete cestovat na trasách, které tyto moderní žluté autobusy zajišťují. Pokud máte rádi luxus a chcete dopředu znát podmínky cestování, je to pro vás optimální způsob autobusové dopravy. Autobusy Student Agency poskytují komfort, možnosti občerstvení, zábavy, k dispozici máte stevardky a ceny jsou velmi příznivé. Spoje Student Agency se vám zobrazí na idos.cz, nebo si můžete vyhledat jizdní řád přímo na stránkách Student Agency, spolu se zarezervováním a koupí jízdenky. Vidíte přehledně volná místa, a vozy, které jsou právě na cestě.  

Integrované dopravní systémy a dopravní podniky měst

V rámci měst, příměstských částí a regionů existují integrované systémy hromadné dopravy. Za velmi výhodné jízdné můžete jezdit všemi zahrnutými dopravními prostředky. Město a jeho přilehlé části jsou většinou rozděleny do zón. Výhodné bývá zakoupit si předplacené jízdenky, kupóny a karty. Pokud si najdete jízdní řády brno nebo třeba jízdní řády ostrava, zjistíte, že zde můžete cestovat v rámci hromadné dopravy vlakem, tramvajemi, autobusy i trolejbusy. Podobně je tomu i v dpp praha jízdní řády, kde je zahrnuto i metro a lanová dráha. Na internetu si snadno můžete najít, jak se nejlépe dostat z jednoho místa ve městě na druhé, s využitím všech možných hromadných dopravních prostředků. Odis jízdní řády Ostrava zahrnují všechny spoje ostravského integrovaného dopravního systému. A podobně je tomu u všech velkých měst u nás.

Použití jízdních řádů

Jízdní řády se používají zejména v drážní dopravě (osobní i nákladní železniční doprava, metro, tramvajová doprava, trolejbusová doprava) a v osobní silniční linkové dopravě (kterou představuje zejména autobusová doprava). 

Termín jízdní řád se v současné době běžně používá i pro vodní dopravu, třebaže nejde o jízdy, ale o plavby (termín plavební řád je však obsazen jiným významem).

Pro leteckou dopravu se v obdobném významu používá označení letový řád.

Jízdní řády zajímavosti

Zajímavosti z jízdních řádů

 
ČD poloha vlaku Zjistěte si polohu libovolného vlaku.
   
IDOS jízdní řády bez reklam Jízdní řády IDOS pro nevidomé a slabozraké.
   
SMS jízdenka MHD Praha Objednejte si lístek na MHD v praze pomocí sms.
   
Přílety/Odlety Kompletní rozpis příletů a odletů z Pražské Ruzyně.

Typy vlakových spojů

Osobní (Os) vlak, který zastaví všude (zkráceně: Os)
Spěšný (Sp) vlak, obvykle přeskakuje malé vesnice - (Sp)
Rychlík (R) regionální vlak, zastavuje v hlavních městech, používaný pro delší vzdálenosti (R)
Expres (Ex) rychlejší regionální vlak (Ex)
Intercity, Eurocity (IC, EC) docela moderní vlak na delší vzdálenost, zastávky pouze ve velkých městech
SuperCity (Pendolino) nejrychlejší nové vlaky, působí mezi největšími městy (občas nutná rezervace)

BankovniKod.cz - váš průvodce světem financí, podnikání a investic. Denní zpravodajství z ekonomiky a finančních trhů. Sbírky zákonů, vzory formulářů, novinky se start upů, aktuální kurzy měn a akcií - to je BankovníKód.cz! Dále portál nabízí nezávislé recenze a srovnání půjček a úvěrů, hypoték, energií, tarifů, profily a medailonky firem a společností ze všech oblastí trhu! V neposlední řadě se detailně zaměřuje na problematiku EET (Elektronická evidence tržeb) - porovnává a recenzuje poskytovatele EET řešení a jejich nabízené služby a produkty.

© 2016 IDOS, IDOS jízdní řády autobusů, IDOS vlaky, vlaky idos, idos.cz jízdní řády, idos autobusy, www.idos.cz, idos jízdní řády vlaků, idos jízdní řády, idos.cz jízdní řády, autobusové jízdní řády IDOS, IDOS Praha, IDOS Brno, IDOS Ostrava,Student Agency

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode